Глобалните дни за действие 2022 са инициатива, целяща популяризиране на актуалността на проблема за „климатичните промени“ и начина, по който ние влияем върху тях.
НУ „Васил Левски“ е иновативно екоучилище, което иска да заяви ясна позиция за приобщаване към каузата за устойчиво развитие и да сподели опита си с представители от различи институции, училища и детски градини.
Затова ръководството на училището се включи в щафета за предаване на добри практики и призив за включване в инициативите на Еко общността. Предаване на посланието символично се извършва с поднасяне на цветя „пречистватели на въздуха“.
В първия ден, 3 ноември 2022г., щафетата започна от двора на НУ „Васил Левски“ – Сливен с предаване на посланието ни за съвместна работа в борба с климатичните промени към г-жа Лидия Димитрова - председател на Комисията по образование, наука, култура и вероизповедания и г-н Владимир Стефанов - Общински съветник и Председател на Обществения съвет към НУ „Васил Левски“. Продължи с посещение на ДГ „Божур“, където посланието ни бе прието от малките будни съзнания на учащите там деца. Маршрутът премина през сградата на ОУ „Панайот Хитов“, където делегацията ни обмени опит с по-големите ученици. Следваща спирка - ПГПЗЕ "Захарий Стоянов". След това прекрачихме и прага на Спортно училище "Димитър Рохов" – Сливен. Тази спирка бе изключително важна, защото спорта е универсален език, с който хората предават своите идеи, вярвания и мечти. Денят завърши с представяне на инициативата пред г-жа Мариета Кротнева, главен експерт Дирекция „Организация и контрол“ към МОН.
На следващия ден, 4 ноември, щафетата по предаване на посланието стартира от доброволци в сградата на НУ „Васил Левски“, премина през центъра на града и стигна до сградата на Регионално управление на образованието – Сливен. Там бяхме топло посрещнати от г-жа Кристиана Добрева-Станкова, началник РУО – Сливен. С ентусиазъм и въодушевление представихме новия курс на иновации в нашето учебно заведение и еко концепцията ни за предприемане на действия за намаляване темпа на развитие на климатичните промени.
Следваща спирка на щафетата бе Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Сливен. Там г-жа Юлия Стефанова прие посланието ни и заяви своята подкрепа към нашата кауза.
Решихме да разширим обхвата на щафетата извън пределите на града и посетихме ОУ „Христо Ботев“, село Самуилово. Там предадохме посланието си, но и получихме ценна информация от г-жа Елена Папалезова. Успяхме дори да се докоснем до техния кът за „Зелена математика“.
Бъдете съпричастни!
Бъдете активни!
И не спирайте да вярвате, че заедно ще забавим темпа на развитие на климатичните промени!